Tren Fortynbrasa - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ani nam witać się ani żegnać żyjemy na archipelagach
A ta woda te słowa cóż mogą cóż mogą książę (…).

Tren Fortynbrasa pochodzi z tomu Studium przedmiotu z w roku 1961 i poprzez kontynuację jednego z wątków szekspirowskiej sztuki Hamlet, porusza problem władzy i odpowiedzialności rządzącego.

Akcję liryku, który nie wiąże się z głównym wątkiem sztuki angielskiego reformatora teatru, Herbert rozpoczął w momencie, w którym Szekspir zakończył swoją tragedię.

Sytuacja liryczna przedstawia się następująco: młody norweski książę Fortynbras wkracza do sali zamku w Elzynorze, gdzie zastaje leżące na schodach cztery martwe ciała, w tym zwłoki Hamleta (obok szpada, symbolizująca śmierć w walce). Horacy przekazuje mu wieść, iż tron Danii należy od teraz do niego.

Podmiotem lirycznym wiersza jest właśnie Fortynbras (kwestie w pierwszej osobie: muszę, nie mogłem, odchodzę), który wygłasza monolog skierowany do zmarłego księcia, zapowiadając już w pierwszym wersie, że będzie to rozmowa rozrachunkowa, że podzieli się wszystkimi myślami związanymi z Hamletem oraz dając dowód swojemu ironicznemu podejściu już na początku utworu:

Teraz kiedy zostaliśmy sami możemy porozmawiać książę jak mężczyzna z mężczyzną
chociaż leżysz na schodach i widzisz tyle co martwa mrówka
to znaczy czarne słońce o złamanych promieniach


Choć jest monologiem, to jednak utwór posiada pewien rodzaj polifoniczności, dwugłosowości i dialogowości, ponieważ podmiot liryczny przytacza niektóre z wypowiedzi Hamleta. Czasami pojawiają się nawet dwa ciągi wypowiedzi: Hamleta i Fortynbrasa.

Po pierwszej, pobieżnej lekturze widać już, że utwór jest antytrenem, gdyż odbiega od zasad kompozycyjnych i treściowych, formalnie jest sprzeczny z rzeczywistą treścią dzieła, nie wyraża żalu i smutku po zmarłym (choć niektórzy badacze uważają, że biorąc pod uwagę, iż tren dotyka także tematu zachowywania się i poglądów zmarłej osoby, spełnia wymogi). Po wnikliwszym czytaniu, po zwróceniu uwagi na semantykę poszczególnych określeń, widać, że triumfujący podmiot liryczny wyśmiewa się z duńskiego królewicza, nazywając go rycerzem w miękkich pantoflach o dłoniach tak samo bezbronnych jak przedtem i wyrzucając zmarłemu, że nigdy nie był żołnierzem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Zbigniew Herbert - biografia
2  U wrót doliny - analiza i interpretacja
3  Raport z oblężonego Miasta - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Tren Fortynbrasa - analiza i interpretacja


 • Słaba interpretacja ! Tak naprawdę ten utwór jest adresowany do Czesława Miłosza . Herbert ma w nim pretensje do Miłosza o to że ten poszedł na układy z ,, komuną" . Fortynbrasem jest Miłosz a Hamletem sam Herbert . Można poznać to chociażby po dedykacji utworu dla M. C . Student filologii polskiej .
  Piotrek (Juninho {at} onet.com.pl)

 • Dobre, tylko trochę przesadzone. To, że ma zamiar wziąć się poważnie za naprawę państwa, nie znaczy, że będą to rządy TOTALITARNE- to poważny błąd rzeczowy. I nie piszcie bzdurnych komentarzy, że Herbert staje po stronie Hamleta. To, że prywatnie lubił tę postać, nijak się ma do wiersza.
  meggggg (maadziuniaa987 {at} wp.pl)

 • Artykuł bardzo mi się podoba, mam jednak inne troszkę pytanie. Czy zna ktoś inne utwory Herberta, w których autor rówinież porusza motyw kłamstwa? Pozdrawiam.
  Zofia (andorinha_companhia {at} o2.pl)

 • Super... Tylko, że nie zgadza się to z tym, co mówił sam Herbert. W korespondencji z prof. H. Elzenbergiem Herbert pisze o "Hamlecie niehamletyzującym", dla niego to Hamlet jest postacią silną, godną podziwu. Poza tym, czy uważasz że sprawy prostytutek, żebraków i kanalizacji to na prawdę poważne problemy, a sprawowanie władzy twardą ręką to coś, co autor pochwala? Według mnie Herbert opowiada się po stronie Hamleta, który dążył cały czas do realizacji swoich idei, choć wiedział, że jest skazany na klęskę.
  Wiatrak (wiatrak667 {at} op.pl)

Tagi: